V64 Åby – dagens bästa spikar
Travexperten Sixten Hult guidar dig genom kvällens spännande omgång på västkustens stolthet.

Uppläsning av artikeln
Höstmörkret sänker sig över Åby, men på banan lyser strålkastarna upp en glödhet V64-omgång! Med hjälp av strategiska singelstreck, en handplockad spik och spännande skrälldrag har vi komponerat ett starkt spelförslag inför kvällen.
V64 Åby – dagens bästa spikar
Välkommen till Åby! Den moderna göteborgsbanan med sitt berömda dubbla open stretch är alltid en garanti för fantastisk dramatik och spännande lopp ända in på mållinjen. Den här torsdagskvällen bjuder på en högintressant V64-omgång som ser både välfylld och klurig ut. Att hitta den rätta balansen mellan starka spikar och välfyllda garderingar blir nyckeln till framgång.
Tre färdiga system
V64 · Åby · första start 18:30
Smal kupong med hårda spikar – för dig som spelar litet.
176 rader × 1 kr = 176 kr
- V64-1 · 4 hästar
3 Zoncolan · 7 Charmant Dream · 1 Global F.N.P. · 9 King Light
- V64-2 · 11 hästar
1 Sandysoul · 6 Haute Couture · 4 Indian Summer · 8 Nicole Silvio · 3 Janica Zet · 5 Miss Borga · 10 Red Madonna · 9 I Let You Know · 2 Happy End · 7 Darude · 11 Aurora Wibb
- V64-3 · 1 häst
7 Zidane C.D.
- V64-4 · 1 häst
3 Mighty Mearas
- V64-5 · 4 hästar
8 Ugalli · 2 Nasdaq Newport · 7 Bonus Credit · 4 Epicure D.E.
- V64-6 · 1 häst
6 Showtime Zon
- 3 ZoncolanGarderingVemund M. Drolsum · spår 3 · odds 5.4232%
- 7 Charmant DreamGarderingJulian Cordeau · spår 7 · odds 5.6220%
- 1 Global F.N.P.GarderingBjörn Goop · spår 1 · odds 6.7811%
- 9 King LightGarderingStefan Persson · spår 9 · odds 7.0414%
- 8 Owen BrosJohan Untersteiner · spår 8 · odds 6.7911%
- 4 WizerThomas Dalborg · spår 4 · odds 4.75%
- 5 Bear ExpectationAndré Eklundh · spår 5 · odds 18.642%
- 6 EntertainmentJeppe Juel · spår 6 · odds 12.584%
- 10 Overload'emChristoffer Eriksson · spår 10 · odds 30.62%
| Nr | Häst | Kusk | Spår | Odds | Streckat | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | ZoncolanGardering | Vemund M. Drolsum | 3 | 5.42 | 32% | 26% seger · 1.13,0 aM |
| 7 | Charmant DreamGardering | Julian Cordeau | 7 | 5.62 | 20% | 25% seger · 1.13,4 aM |
| 1 | Global F.N.P.Gardering | Björn Goop | 1 | 6.78 | 11% | 13% seger · 1.14,3 aM |
| 9 | King LightGardering | Stefan Persson | 9 | 7.04 | 14% | 25% seger · 1.10,9 aK |
| 8 | Owen Bros | Johan Untersteiner | 8 | 6.79 | 11% | 26% seger · 1.12,0 aK |
| 4 | Wizer | Thomas Dalborg | 4 | 4.7 | 5% | 19% seger · 1.12,4 aK |
| 5 | Bear Expectation | André Eklundh | 5 | 18.64 | 2% | 20% seger · 1.11,8 aK |
| 6 | Entertainment | Jeppe Juel | 6 | 12.58 | 4% | 13% seger · 1.12,7 aK |
| 10 | Overload'em | Christoffer Eriksson | 10 | 30.6 | 2% | 27% seger · 1.14,2 aK |
Startlistorna visar markeringarna för Lilla systemet – byt system ovan så uppdateras markeringarna i alla avdelningar. Spik = ensam markerad häst, gardering/chans = fler streck i avdelningen. Streckprocent från ATG och kan ändras fram till start.
När vi närmar oss slutet av oktober är höstens luriga väder en faktor vi alltid måste ta i beaktande. Banförhållandena kan snabbt skifta och det gäller att hålla ett öga på värmningarna för att se vilka hästar som trivs bäst om banan blir tung eller tappar fäste. Som alltid vill vi påminna om att spel på hästar ska ses som härlig underhållning i vardagen – ett trevligt nöje som sätter guldkant på kvällen.
Nyckelavdelningarna
För att ha råd med bredare garderingar lutar vi oss mot några pålitliga ekipage. I V64–3 ser vi ett mycket spännande montélopp där Iina Aho sitter upp bakom den femårige valacken 7 Zidane C.D., tränad av Markus Waldmüller. Ekipaget startar från spår sju i voltstart och är med sina 53.39% och odds på 3.91 en mycket sund stöttepelare. Iina Aho är en mästare i sadeln och Zidane C.D. har den styrka som krävs för att runda fältet. Även i den avslutande avdelningen, V64–6, väljer vi att singelstrecka favoritstarka 6 Showtime Zon (55.39%, odds 2.77) som körs av Dwight Pieters. Från spår sex har ekipaget fina möjligheter.
Vår redaktionella stöttepelare tillika redaktionens spik är 3 Mighty Mearas i den fjärde avdelningen. Denna fyraåriga talang tränas och körs av Stefan Persson och har lottats till ett perfekt tredjespår bakom bilen över kort distans. Med ett vinnarodds på 2.31 och 69.16% av strecken på sig är det omgångens tveklöst största förtroende, men formen och förutsättningarna talar för en toppchans. Vi litar på att Stefan löser uppgiften galant och spikar på våra två ordinarie system.
Där bör du bredda
Vissa lopp under kvällen kräver dock ordentlig gardering. Den inledande avdelningen, V64–1 över lång distans (2640 m auto), är ett sådant lopp. Favoriten 3 Zoncolan (31.73%, odds 12.5) med Vemund M. Drolsum i vagnen har ett fint tredjespår, men loppet känns väldigt öppet. Här ska vi absolut plocka med 9 King Light (17.14%, odds 5.72) med Stefan Persson och Björn Goops uppsittning 1 Global F.N.P. (12.11%, odds 9.62), som kan utnyttja sitt fina innerspår. Robert Berghs 7 Charmant Dream (18.08%, odds 5.13) är också ett givet streck på kupongen.
Även stoloppet i V64–2 är en riktig rysare där favoritduon 1 Sandysoul (34.75%, odds 1.79) och 6 Haute Couture (35.15%, odds 15.15) delar på favoritskapet. Här rekommenderar vi att man streckar på ordentligt. Glöm inte Flemming Jensens 4 Indian Summer (8.89%, odds 35.75) från spår fyra, som har kapacitet att skrälla om de två förhandsfavoriterna kör mot varandra i höstkvällen.
Hitta dagens skrällar
För den som letar efter de riktigt stora pengarna finns det några spännande lågprocentare som rensar fantastiskt bra i kuponghögen. Tänk på att dessa är utpräglade chansspel, men med rätt flyt under vägen kan de skrälla till fantastiska odds.
- 11 Aurora Wibb (V64–2): Körs av Anton Knutsson och är streckad till endast 1.03% till oddset 29.23. Denna fyraåring har tagit 5 segrar på 21 starter och kan slå till om tempot blir för högt i täten.
- 10 Overload'em (V64–1): Med Christoffer Eriksson i sulkyn till 1.73% streck och ett odds på 46.07 är det här en riktig dunderrysare. Hästen har sju segrar i karriären och besitter hög kapacitet.
I den femte avdelningen hittar vi redaktionens skräll i form av 3 L'Amiral Propul som styrs av den rutinerade dansken Flemming Jensen. Från ett fint tredjespår bakom bilen bjuds valacken på en perfekt resa och är med sina tio segrar på 36 starter en dokumenterad vinnare. Till endast 5.25% av strecken och ett lockande odds på 16.24 är det här precis den typ av lågprocentare som kan få utdelningen att skjuta i höjden. Missa inte att plocka med detta spännande speldrag på kupongen!
Om favoriterna faller
Omgångens absolut tyngsta favoriter är 3 Mighty Mearas (69.16%, odds 2.31) i V64–4 och 6 Showtime Zon (55.39%, odds 2.77) i V64–6. Skulle någon av dessa två giganter ha en sämre dag eller drabbas av otur längs vägen, öppnar det upp för enorma pengar på kupongen.
Om Mighty Mearas sviker i V64–4 är Ole Johan Östres 6 TopUp Charlie (9.11%, odds 7.51) den mest troliga utmanaren att ta över taktpinnen. I den avslutande avdelningen är Björn Goops 12 Joint Chief (17.13%, odds 6.65) och Conrad Lugauers 3 Iziah Zet (13.57%, odds 5.96) de främsta motbuden om storfavoriten sviker. Historiskt sett stiger utdelningen kraftigt när en tung favorit faller.
Så spelar jag
Vi spelar V6 den här omgången. Det innebär att vi väljer bort utdelning på 5 och 4 rätt, men får 2,5 gånger utdelningen på 6 rätt. Här är redaktionens tre spelförslag för kvällen:
- Lilla systemet (200 kr): 200 rader × 1 kr. V64–1: 1, 3, 7, 9. V64–2: 1, 3, 4, 6, 8. V64–3: 7. V64–4: 3. V64–5: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11. V64–6: 6.
- Stora systemet (2750 kr): 2750 rader × 1 kr. V64–1: 1, 3, 7, 8, 9. V64–2: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. V64–3: 3, 4, 7, 10, 13. V64–4: 3. V64–5: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11. V64–6: 6.
- Chanssystemet (360 kr): 360 rader × 1 kr. V64–1: 1. V64–2: 1, 3, 4, 5, 6, 8. V64–3: 13. V64–4: 1, 2, 3, 5, 6, 7. V64–5: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11. V64–6: 12.
Kom ihåg att spela ansvarsfullt och lagom – låt travet förbli en rolig och spännande del av din vardag!
Vi spelar V64-omgången som V6
Som standard lämnar vi in dagens Åby-omgång somV6 i stället för V64. Det betyder att kupongen bara jagar sex rätt:du får ingen utdelning på 5 eller 4 rätt. I gengäld är utdelningen på sex rätt2,5 gånger så stor som i V64.
Tanken är enkel: småvinsterna på 4 och 5 rätt betalar sällan tillbaka insatsen, medan hela poängen med spelet ligger i fullträffen. Vill du hellre ha chansen till tröstpengar spelar du samma rader som vanlig V64 – valet gör du när du lämnar in kupongen.
Underlag: ATG:s öppna speldata (V64, Åby, 2026–10–29), hämtat 2026–10–29 09:00 UTC. Spel är underhållning – spela alltid för pengar du har råd att förlora. Stödlinjen: 020–81 91 00.
I denna artikel kan AI-teknik ha används helt eller delvis för text, bilder, ljud och film.
Läs sedan
Utvalt åt digSixten Hult har följt travbanorna i över 30 år och älskar den oväntade skrällen lika mycket som den självklara favoriten.
Kommentarer
…Laddar kommentarer…
Läs mer om ämnet
9 relaterade
V64 Färjestad – dagens bästa spikar

V64 Bollnäs – dagens bästa spikar

V64 Örebro – dagens bästa spikar

V64 Mantorp – dagens bästa spikar

V64 Boden – dagens bästa spikar

V64 Jägersro – dagens bästa spikar

V64 Romme – dagens bästa spikar

V64 Kalmar – dagens bästa spikar



